כל מה שרצית לדעת על טכנולוגיית ה-ULED

אם תגשו לרכוש מסך טלוויזיה חדש – כנראה שיציעו לכם מסך LED – כדאי שתשאלו באיזו טכנולוגיה – אחרי ה- DLed, ה- ELed וה- OLED, מציעה טכנולוגיית ה- ULED המהפכנית – איכות תמונה אחרת לגמרי...

כך מי שמחפש מסך דק חדש נתקל בטכנולוגיות שונות שמבטיחות איכות תמונה מצוינת, אבל רק מעטים מבינים מה באמת עומד מאחורי הכינויים DLed, ELed, OLED או טכנולוגיית-העל החדשה ULED. הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת – רגע לפני שאתם רוכשים את מסך הטלוויזיה הבא שלכם.

עד לפני 15-20 שנה, כמעט כולנו היינו עם מסכי ה-CRT, זוכרים? אנחנו מדברים כמובן על המסכים העבים, עם ה"שפופרת" שהטילה צבעים על הזכוכית שמלפנים. הטכנולוגיה הזאת הייתה איתנו (יושבים?) כבר כמעט 120 שנה! המשקל, העובי, איכות התמונה הלא-מושלמת והקושי לייצר אותן בגדלים ראויים, העבירו את עולם הטלוויזיות לטלוויזיות הדקות בטכנולוגיית הפלזמה. הפעם דובר בתאי גז ואדי כספית שהפכו לפיקסלים וכך הוצגו לעיני הצופים, על טלוויזיות גדולות בלבד.

העולם עשה ככל יכולתו לשפר את יעילות, עלות ואמינות המסכים. זאת, יחד עם הרצון לייצר גם מסכים קטנים יחסית, העבירו את העולם לטכנולוגיית טלוויזיות ה-LCD. טכנולוגיית הגביש הנוזלי ( LCD = Liquid Crystal Display ) היא סביבה שבה האור בגב המסך מוצג כתמונה דרך תאי גביש נוזליים. הטכנולוגיה הזו אפשרה ייצור של מסכים בגדלים מגוונים והפעם בעובי דק עוד יותר, באמינות ובחסכון באנרגיה.

המעבר לטלוויזיות בטכנולוגיית ה-LED הייתה השלב הבא; מדובר בטכנולוגיה דומה ל-LED, אבל כאן בסיס האור הוא מערך של נוריות LED קטנטנות, בדומה לנורות האהובות המוכרות גם בתחום הנורות. טלוויזיות ה-LED מייצרות צבעים מצוינים עם תגובות מהירות והפחתה משמעותית הן בעובי המסך והן בחשמל הנצרך.

טלוויזיות ה-LED המוכרות נחלקות לשני סוגים עיקריים - DLed ו-ELed. טכנולוגיית ה-ELed היא וריאציה של טכנולוגיית ה-LED הקלאסית, שמצליחה לחסוך במקום באמצעות העברת מערך תאורת ה-LED מגב המסך אל קצות המסך, ומכאן שמה - ELed, קיצור של Edge LED - נוריות LED בקצוות.

טכנולוגיית ה-DLed היא בפועל טכנולוגיית ה-LED המקובלת, שבה נוריות ה-LED נמצאות בגב המסך, ומופנות ישירות קדימה ולא מקצות המסך. מכאן גם שמה - DLed, קיצור של Direct LED - נוריות LED בכיוון ישיר.

המעבר ל-OLED היה הגיוני. עם תוספת ה-O, שמשמעותו - אורגני ( Organic Light Emitting Diode ), נוריות ה-LED כבר משפיעות באופן מדויק הרבה יותר על פרטי התמונה, וכך אפשר לכבות חלק מהנוריות או להעצים אותן באופן משמעותי, כדי לקבל קיטוב (קונטרסט) טוב הרבה יותר בפרטי התמונה.

וזה בדיוק השלב שבו חברת הייסנס נכנסה לתמונה - תרתי משמע. השלב הבא אחרי טכנולוגיית ה-OLED היא טכנולוגיית ה-ULED שפיתחה יצרנית הטלוויזיות הייסנס. בדומה ל-OLED, גם כאן ניצבות נוריות LED מאחורי רכיבי התמונה כדי להעניק תמונה מפורטת הרבה יותר, אבל תוספת ה-U, "אולטרה" (Ultra LED) מצליחה לספק תמונה מדויקת ומרשימה עוד יותר.

עם טכנולוגיית ה-ULED, כל אזור תאורה מציע שליטה מדויקת בפעולה של כל נורית ונורית בגב התמונה. התמונה עצמה, בטכנולוגיית ה-ULED, מפורטת ביותר באמצעות גבישים זעירים כל כך, שכל גודלם בין 5 ל-20 ננומטר (כלומר, 5-20 מיליוניות המטר!).

מה מייצר ההישג הטכנולוגי הזה? ובכן, כאן מתקבלת תמונה חדה ומדויקת יותר מזו שמאפיינת טלוויזיות אחרות. המשמעות היא כי כל אזור יכול להגביר או לעמעם את התאורה שלו לפי צורכי התמונה, כאשר התמונה מתחלקת לעד 240 אזורי תאורה נפרדים שמאפשרים ליצור בידול ניכר הרבה יותר מהמוכר, בין הגוונים הבהירים - שעולים לבהירות רבה ביותר, לבין הגוונים הכהים, שעם טכנולוגיית ה-ULED מסוגלים להפוך לשחור אמיתי, ללא כל מריחה אפרורית.

נוסף על כך, בזכות הדיוק והפירוט הרב בפרטי התמונה, מעניקה טלוויזיה עם טכנולוגיית ULED, תמונה צבעוניות טבעית, עמוקה, חיונית ועשירה הרבה יותר מהטכנולוגיות המתחרות והקודמות.

הטבעיות הזו מתבטאת בצבעים, אבל גם ברכיבים חשובים נוספים בצפייה: בטלוויזיות ULED, הגורמים על המסך שנמצאים בתנועה מהירה אינם נמרחים ומיטשטשים. שחקנים שרצים על מגרש, למשל, מכוניות מירוץ שנוסעות במהירות, או ציפור שמתעופפת אל מול עץ - כל אלו ייראו בבירור גם תוך כדי תנועה. קצות השחקן, המכונית או הציפור יהיו ברורים ומובחנים מהרקע שלהם, יהיו חלקים וזורמים כך שתוכלו לעקוב בנינוחות ובלי להתעייף כלל כדי להבין היטב את הסצנה.

יצרנית הטלוויזיות הסינית הגלובלית, הייסנס, שמיוצגת בעשרות רבות של שווקים ומדינות, מקפידה באופן עקבי לפתח טכנולוגיות שיהוו את חוד החנית בתחום הצפייה. טכנולוגיית ה-ULED, שכבר קצרה שבחים מפי מבקרים ואנשי מקצוע רבים, מצטרפת לסדרת מערכים טכנולוגיים מרשימים נוספים בטלוויזיות של החברה, שמשפרים את חוויית הצפייה באופן חסר תקדים: דגמי ה-ULED מציעים טכנולוגיות נוספות, כמו איכות תמונה גבוהה מאוד ברזולוציית4K Ultra HD, מסך בתצורה קעורה (Curved) שמשפרת את עומק התמונה, וטכנולוגיית סאונד מדהימה מסוג dbx-tv, שתחסוך לכם את הצורך ברכישת רמקולים חיצוניים - גם אם אתם אודיופילים אמיתיים.